Facebook
ДГ №38 "Маргаритка" - Община Варна
Бъдещето расте при нас!

Участие в Национални програми и проекти

СИЛЕН СТАРТ BG05SFPR001-1.003-0001

logo
 
БЮДЖЕТ  105 400 000
НАЧАЛО  2024г.
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ 60 МЕСЕЦА
 

Целевите групи по проекта са деца от уязвими групи, вкл. от маргинализирани групи, такива с обучителни затруднения, с пропуски в усвояването на учебното съдържание, деца в риск от отпадане от образователната система, деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби, родители на децата от уязвими групи, учители, други педагогически специалисти, вкл. от екипите за подкрепа за личностно развитие, и непедагогически персонал, вкл. образователни медиатори, социални работници, помощник-учители/ помощник-възпитатели, експерти от РУО.
 

Дейностите предвидени за изпълнение са както следва:

Дейност 1: Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители, за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. социално-емоционалното учене в детските градини, в т.ч. техни яслени групи и училища с групи за задължително предучилищно образование, както и обучения на непедагогическия персонал за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие.
Дейността включва обучения на педагогически специалисти и на непедагогически специалисти в съответствие с идентифицираните нужди от подобряване на капацитета им за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всяко дете.

Дейност 2 - Интензивна работа с родители на ниво детска градина, в т.ч. техни яслени групи и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование за формиране на положителни нагласи кьм образованието и за пълноценного им участие в образователния процес. Дейността предвижда провеждане на различни форми на интензивна работа с родители на деца от уязвими групи в съответствие с идентифицираните потребности, които
ще обхванат родители на деца от уязвими групи, както работа с родители от различните общности за формиране на толерантност, приемане на различието и повишаването на социалните компетентности на родителите относно значимостта на образованието за цялостното детско развитие.

Дейност 3- Допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби аз трайно приобщаване в предучилищното образование.

Дейността е насочена към работата с децата със СОП, в риск, с хронични заболявания и изявени дарби и ще се осьществява чрез осигуряване на пакети за допълнителна подкрепа в съответствие с потребностите на конкретното дете и наемане на допълнителни педагогически специалисти (психолози, логопеди, ресурсни учители и др.). Взависимост от нуждите на детските градини и с цел предоставяне на по качествена допълнителна подкрепа за личностно развитие е предвидено закупуване на специализирано оборудване и обзавеждане и дидактически и други материали за допълнителна подкрепа.


Дейност 4- Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование.
Дейността ще предостави допълнително обучение по български език на деца, за които българският език не е майчин, вкл. за деца с установени затруднения в резултат на проведен скрининг-тест за повишаване на езиковата култура и познания чрез стимулиране на творческите изяви и повишаване на мотивацията за учене и участие на деца в занимания по интереси, в т.ч. интеркултурно образование, практически занимания изграждащи зелени умения, като напр. занимания за екологично образование, за формиране на екологична култура, сьзнание и поведение и разумно използване на природните ресурси, опазване на природната среда и на екологичното равновесие, спортни занимания и други приложими занимания в съответствие с интересите на децата. Дейността включва и апробиране на иновативни елементи за програмни системи за балансирано развитие на социалните и емоционалните компетенции, както и апробиране на струдничество между ангажираните с образование и грижа в ранна детска възраст институци

 

 Проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ 

В детска градина №38"Маргаритка"  и през 2023/ 24 учебна година се реализира проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент - Министерството на образованието и науката (МОН) в партньорство с Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).
Проектът цели разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи и живеещи в бедност. Предучилищното образование е важен период в живота на детето с оглед формиране на положително отношение към училището и създаване на мотивация за учене. Причините за невключване в предучилищно образование са свързани със социални, икономически и етнокултурни фактори, като ниски доходи, неосъзнатост на ползите от предучилищното образование, незаети на пазара на труда възрастни, които могат да се грижат за децата и др. Проектът предвижда набор от мерки - предоставяне на допълнително обучение по български език за децата с различен майчин език като ефективно средство за социално приобщаване в групата на връстниците, изплащане на такси за посещаване на целодневна детска градина като преодоляване на икономически бариери за включване и премахване на една от най-значимите причини за неучастие в предучилищно образование, мотивация на родителите за активно сътрудничество между семейството и детската градина.
 
Продължителността на проекта е  до  31.12.2023 г.
Основна цел 
Основната цел на проекта е навременното ранно обхващане и образователното приобщаване на деца от уязвимите групи в предучилищното образование, подкрепа на достъпа им до качествено образование, подкрепа на социалното им приемане и сближаване за изграждането им като пълноценни граждани и за успешна професионална, социална и личностна реализация.
Специфичните цели на проекта са насочени към:
• Увеличаване броя на образователните институции, осигурили подкрепяща среда за включващо образование;
• Повишаване броя на успешно интегрираните деца чрез образователната система от маргинализирани общности, включително роми.
 
В детска градина "Маргаритка" се реализират:
 
Дейност 2.Провеждане на дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи, включително обезпечаване на средствата за такси на детски градини с повишена концентрация на деца от уязвими групи, осигуряване на допълнителен педагогически и непедагогически персонал, осигуряване на учебни материали, пособия, помагала и др.
 Продължават да работят  един психолог, двама помощник възпитатели  и трима помощник на учителя.
 

 

Проект BG05M2ОP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“

tabela_apspo_20_1

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОЕКТА

На 16.05.2019 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05M2ОP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ между Министерството на образованието и науката – конкретен бенефициент, и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН) в партньорство с Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).

Проектът цели разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи и живеещи в бедност. Предучилищното образование е важен период в живота на детето с оглед формиране на положително отношение към училището и създаване на мотивация за учене. Причините за невключване в предучилищно образование са свързани със социални, икономически и етнокултурни фактори, като ниски доходи, неосъзнатост на ползите от предучилищното образование, незаети на пазара на труда възрастни, които могат да се грижат за децата и др. Проектът предвижда набор от мерки – предоставяне на допълнително обучение по български език за децата с различен майчин език като ефективно средство за социално приобщаване в групата на връстниците, изплащане на такси за посещаване на целодневна детска градина като преодоляване на икономически бариери за включване и премахване на една от най-значимите причини за неучастие в предучилищно образование, мотивация на родителите за активно сътрудничество между семейството и детската градина.

Проектът е на обща стойност 82 500 000,00 лева и се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския социален фонд.

Продължителността на проекта е 30 месеца.

Прочетете цялата информация за проекта от ТУК – Aktivno-priobshtavane-info

http://ruo-varna.bg/images/files/2019/APSPO_31072019_PREZENTACIYA.pdf

 

Проект BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“

В модул "Оборудване" на проекта за ДГ № 38 "Маргаритка" е одобрена сумата 6 000 лв. за обогатяване на съществуващи кабинети - Логопед, Ресурсен и Психомоторен.

 

Проект "Квалификация на педагогическите специалисти"

Проект BG05M2OP001-2.010-0001 „Квалификация за професионално развитие на педагогическите специалисти“ с конкретен бенефициент – Министерство на образованието и науката

Екипът от педагогическите специалисти на ДГ № 38 "Маргаритка" премина обучение на Тема за 3 квалификационни кредита – „Иновативни методи за развиване на творческото мислене, таланта и емоционалната интелигентност на децата и учениците“. Обучението се проведе от 27.08. до 29.08.2021 г. в гр.Велико Търново от "Академия Прогрес"

 

Проект BG05M2OP001-2.013-0001 на МОН „Студентски практики – Фаза 2” финансиран от ОП НОИ

Период на реализиране на проект BG05M2OP001-2.013-0001 „Студентски практики – Фаза 2“: 13.01.2020 г. – 12.05.2023 г

да подпомогнем подобряването на качеството на висшето образование чрез предоставяне на възможности за придобиване на практически опит и усъвършенстване на практическите умения на студентите от висшите училища в съответствие с потребностите на пазара на труда;

да улесним прехода от образователните институции към работното място и повишим успешната реализация на младите хора на трудовия пазар;

да подпомогнем и насърчим изграждането на стабилни партньорства между образователните институции и бизнеса;

да увеличим стимулите на студентите за участие в допълнително практическо обучение в реална работна среда;

да стимулираме нарастването на броя на студентите, които си намират работа непосредствено след дипломирането;

да осигурим предпоставки за осъвременяване както на учебните планове като цяло, така и на преподаваните дисциплини, курсове и теми според нуждите на пазара на труда;

да подпомогнем създаването на устойчиви механизми и възможности на работодателите за подбор на студенти, доказали умения в реална работна среда, и за непосредственото им включване на пазара на труда.

 В проекта участват 26 активни ментора от ДГ № 38.

 

ПМС 46 ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СРЕДСТВА ЗАФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ, ФИЗИЧЕСКО ВЪЗПИТАНИЕ,

СПОРТ И СПОРТНО-ТУРИСТИЧЕСКА ДЕЙНОСТ